0
Skip to content
    Looking for our Occasions by Sainsburys range?
    Explore Occasions by Sainsburys for sandwiches platters, birthday cakes, buffet favourites, and our online-exclusive Butchers and Fishmongers.
    Christmas Food to order is now live! Book your collection for 22, 23 or 24 Dec

    Christmas Vegetarian & Vegan

    If you're having a plant-based Christmas we have some delicious alternatives from a No Turkey Crown to a Portobello Mushroom & Mature Cheddar Pithivier. Get the rest of your vegan Christmas shop online and in store

    Filter
    Sort by:
    Recommended
    14 products

    66. Welsh Rarebit Cauliflower Cheese 1.25kg

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £10.00

    £8/Kg | 1.25Kg

    Item code: 8268909

    84. Chestnut Mushroom Filo Pie 500g

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 4)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £10.00

    £20/KG | 0.50KG

    Item code: 8204749

    85. No Turkey Crown 450g

    Taste the Difference

    (Serves 4)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £7.00

    £15.56/Kg | 0.45Kg

    Item code: 8272040

    86. Butternut Squash & Cranberry Wreath

    Taste the Difference

    (Serves 4)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £7.00

    £17.5/Kg | 0.40Kg

    Item code: 8269403

    87. Vegan Trimmings Selection

    Taste the Difference

    (Serves 6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £6.50

    £12.04/Kg | 0.54Kg

    Item code: 8272042

    101. Creamy Mushroom Pastry Cups 320g

    Taste the Difference

    (Serves 2)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £6.00

    £18.75/Kg | 0.32Kg

    Item code: 8272038

    102. Roasted Pistachio Cheesecake 1.4kg

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 14)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £25.00

    £17.86/Kg | 1.40Kg

    Item code: 8267828

    105. Sherry Trifle 1.2kg

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £15.00

    £12.5/kg | 1.20kg

    Item code: 8267653

    106. Black Forest Cheesecake 1.02kg

    Taste the Difference

    (Serves 10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £15.00

    £14.7/Kg | 1.02Kg

    Item code: 8267647

    107. Chocolate & Caramel Profiterole Bowl 610g

    Taste the Difference

    (Serves 6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £15.00

    £23.08/Kg | 0.61Kg

    Item code: 8267651

    108. Triple Chocolate Yule Log 800g

    Taste the Difference

    (Serves 10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £15.00

    £18.75/Kg | 0.80Kg

    Item code: 8267649

    109. Sticky Toffee Winter Wonderland 750g

    Taste the Difference

    (Serves 6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £12.00

    £16/Kg | 0.75Kg

    Item code: 8267659

    112. Snowman Cheesecake 585g

    By Sainsbury's

    (Serves 6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £7.50

    £12.71/Kg | 0.59Kg

    Item code: 8127498

    113. 18 Month Matured Christmas Pudding 800g

    Taste the Difference

    (Serves 8)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £9.50

    £7.6/Kg | 0.80Kg

    Item code: 8266930