0
Skip to content
    Looking for our Occasions by Sainsburys range?
    Explore Occasions by Sainsburys for sandwiches platters, birthday cakes, buffet favourites, and our online-exclusive Butchers and Fishmongers.
    Christmas Food to order is now live! Book your collection for 22, 23 or 24 Dec

    We have a great choice of products to choose from.

    Choose your perfect turkey or game

    Choose as many or as few options to find your perfect centrepiece

    Choose your perfect turkey or game here

    Filter
    Sort by:
    Recommended
    29 products

    2. Turkey Crown with a mulled cider & chestnut ...

    Taste the Difference

    (Serves 8)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £51.3-£67.50

    £27/kg | 1.90kg - 2.50kg

    Item code: 8201271

    3. Turkey Crown with a mulled cider & chestnut ...

    Taste the Difference

    (Serves 3-6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £37.8-£51.30

    £27/kg | 1.40kg - 1.90kg

    Item code: 8201273

    4. Turkey Breast Parcel with a dark cherry and ...

    Taste the Difference

    (Serves 6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £40.00

    £33.33/Kg | 1.20Kg

    Item code: 8269693

    5. Christmas Dinner in a Box

    Taste the Difference

    (Serves 4)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £50.00

    £13.77/Kg | 3.63Kg

    Item code: 8204751

    6. Slow Cooked Turkey Crown with Bacon & Stuffi...

    Taste the Difference

    (Serves 6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £47.50

    £19.79/Kg | 2.40Kg

    Item code: 8178054

    7. JS Turkey with Stuffing & Bacon 1.6kg

    by Sainsbury's

    (Serves 16)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £35.00

    £21.88/kg | 1.60kg

    Item code: 7879779

    8. Turkey Parcels 1.1kg

    Taste the Difference

    (Serves 4)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £22.00

    £20/kg | 1.10kg

    Item code: 8205371

    9. British Extra Large Bronze Turkey 8.0 - 9.5kg

    Taste the Difference

    (Serves 18)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £72-£85.50

    £9/kg | 8.00kg - 9.50kg

    Item code: 8234818

    10. British Large Bronze Turkey 7.0 - 7.99kg

    Taste the Difference

    (Serves 14-16)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £63-£71.91

    £9/Kg | 7.00Kg - 7.99Kg

    Item code: 8029658

    11. British Large Bronze Turkey 6.0 - 6.99kg

    Taste the Difference

    (Serves 12-14)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £54-£62.91

    £9/kg | 6.00kg - 6.99kg

    Item code: 7830293

    12. British Medium Bronze Turkey 5.0 - 5.99kg

    Taste the Difference

    (Serves 10-12)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £45-£53.91

    £9/kg | 5.00kg - 5.99kg

    Item code: 6880987

    13. British Medium Bronze Turkey 4.0 - 4.99kg

    Taste the Difference

    (Serves 8-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £36-£44.91

    £9/kg | 4.00kg - 4.99kg

    Item code: 6880627

    14. British Bronze Turkey Crown 3-3.99kg

    Taste the Difference

    (Serves 10-14)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £52.5-£69.83

    £17.5/kg | 3.00kg - 3.99kg

    Item code: 8031757

    15. Britsh Bronze Turkey Crown 2.5-2.99kg

    Taste the Difference

    (Serves 8-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £43.75-£52.33

    £17.5/kg | 2.50kg - 2.99kg

    Item code: 7830609

    16. British Bronze Turkey Crown 2.0 - 2.49kg

    Taste the Difference

    (Serves 8-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £35-£43.58

    £17.5/kg | 2.00kg - 2.49kg

    Item code: 6880326

    17. British Bronze Turkey Crown 1.5 - 1.99kg

    Taste the Difference

    (Serves 3-7)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £26.25-£34.83

    £17.5/kg | 1.50kg - 1.99kg

    Item code: 7362419

    18. Norfolk Black British Whole Turkey 5-5.99kg

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 8-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £85-£101.83

    £17/kg | 5.00kg - 5.99kg

    Item code: 8201269

    19. Norfolk Black British Whole Turkey 4.0 - 4....

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 7-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £68-£84.83

    £17/kg | 4.00kg - 4.99kg

    Item code: 8201259

    20. Norfolk Black British Whole Turkey 2.5 - 3....

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 3-6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £42.5-£67.83

    £17/Kg | 2.50Kg - 3.99Kg

    Item code: 8235605

    21. Norfolk Black British Turkey Crown 2.5 - 2....

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 8-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £62.5-£74.75

    £25/kg | 2.50kg - 2.99kg

    Item code: 7542966

    22. Norfolk Black British Turkey Crown 2.0 - 2....

    Taste the Difference Discovery

    (Serves 6-8)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £50-£62.25

    £25/kg | 2.00kg - 2.49kg

    Item code: 7359709

    23. SO Organic Free Range Bronze Turkey 4.0 - 4...

    SO Organic

    (Serves 7-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £64-£79.84

    £16/kg | 4.00kg - 4.99kg

    Item code: 8201265

    24. SO Organic Free Range Bronze Turkey Crown 2...

    SO Organic

    (Serves 7-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £65-£77.74

    £26/KG | 2.50KG - 2.99KG

    Item code: 8201261

    25. SO Organic Free Range Bronze Turkey Crown 2...

    SO Organic

    (Serves 3-6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £52-£64.74

    £26/kg | 2.00kg - 2.49kg

    Item code: 8201263

    26. Grove Fresh Turkey 7 - 7.99kg (NI Only)

    Grove

    (Serves 10-12)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £16.8-£19.18

    £2.4/Kg | 7.00Kg - 7.99Kg

    Item code: 8102991

    28. Grove Fresh Turkey 5.0 - 5.99kg (NI only)

    Grove

    (Serves 8-10)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £12-£14.38

    £2.4/Kg | 5.00Kg - 5.99Kg

    Item code: 8102947

    29. Grove Fresh Turkey 3.0 - 3.99kg (NI only)

    Grove

    (Serves 6-8)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £7.2-£9.58

    £2.4/Kg | 3.00Kg - 3.99Kg

    Item code: 8103321

    31. Turkey & Duck Two Bird Roast 800g

    Taste the Difference

    (Serves 4)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £30.00

    £37.5/Kg | 0.80Kg

    Item code: 8167127

    62. Christmas Quacker! Easy Carve Duck 1.6kg

    Taste the Difference

    (Serves 6)

    Collect on 22, 23, 24 December

    £35.00

    £21.88/kg | 1.60kg

    Item code: 8167132